M. Taha Hayta
M. Taha Hayta
Giriş Tarihi : 02-03-2019 22:47

Söz Hakkı

Bismillahirrahmanirrahim 
1- Yaratan Rabbinin adıyla oku! 
2- 2- O, insanı bir alekadan (embriyodan) yarattı. 
3- 3- Oku! Rabbin sonsuz kerem sahibidir. 
4- 4- O Rab ki kalemle yazmayı öğretti.
5- 5- İnsana bilmediği şeyleri öğretti. 
      Allahu Teala’nın ilk emri OKU. Allahu Teala kulu Hz. Muhammed sav Efendimize ilk defa sesleniyor. İlk defa muhatap alıyor zahiren. İkra derken sadece bu emrin mana ve ehemmiyeti ile ilgili o kadar şey yazılır ki, yeri burası değil. Bu ayetin öncesi var.
Cebrail as ile Efendimiz sav’in konuşmalarının hepsi vahiy değildi. Öncesinde meydana gelen hadise malumumuzdur. Allah’ın Resûlü içinde bulduğu toplumdan ve bu toplumun yaşayışından memnun olmadığı için 40 yaşına yaklaştığı yıllarda toplumdan uzaklaşmayı, inzivayı denedi. Tabii bu esnada ne risâletle, ne nebilikle ilgisi olan bir kimse değildi. Peygamberliği de, risâleti de, nübüvveti de bilmiyor, bu yüzden de kendisini sıkıntıya sokuyordu.
Çaresizlik ve belki de önceki Peygamberlerin deneyimi onu inzivaya sevk etti. Hz. Hatice ve toplum, Ramazan ve Hac aylarını bilmektedir. Rasulullah’ın toplumdan ayrıldığı günler bilhassa Ramazan günleridir. İşte yine böyle bir Ramazan günü Allah’ın Resûlü Nûr dağındaki Hıra mağarasına çıkmış ve orada bilebildiğince Rabbe yönelmişti. Bilebildiğince tefekkür ediyor, beyin fakültelerini çatlatırcasına düşünüyor, yalvarıyor ve toplumun bozuk düzen gidişine çözüm arıyordu. Vahyin ilk başlangıcı ile ilgili rivâyetten bunu öğreniyoruz. Nihâyet Hıra’dayken tanımadığı bir varlık gelir ve;
 Allah’ın Resûlü’ne hitaben:  İkra der. 
Bunun üzerine çok korkan ve neye uğradığını bilemeyen 
Allah’ın Resûlü: “Ma ene bikâriin” . “Ben okuma bilmem” der. 
Zira o dönemin insanının da anladığı mânâda Rasulullah Efendimiz bir okul, medrese görmemişti. Okumayı da bilmiyordu. Yani okur-yazar değildi. Ana-babası ona bunu öğretmemişti, eğitmemişti. Zaten doğmadan babasını kaybetmişti. İçinde bulunduğu toplumunun da bu konuda yetiştirme gücü yoktu. Tanımadığı, bilmediği o garip kişi onu üç defa sıkar ve “Oku!” der. Her defasında da Allah’ın Resûlü: “Ben okumasını bilmem” der. Kimileri Rasulullah Efendimizin bu ifâdesine dayanarak o zâtın kendisine yazılı bir metin sunduğunu ve yüzünden o metni okumasını istediğini söylemeye çalışmış olsalar da, bu, yüzünden okunmak üzere Rasulullah Efendimize arz edilen bir metin değildi. Bu bir metin değil vahyin bir parçasıydı. Allah sözü insan sözüne benzemez. Allah vahyini dilediği gibi indirendir. Gerçekten dehşetli bir hadise…
Peygamber hemen eve döner, biraz sakinleşince durumu Hz. Hatice’ye anlatır. Korkusunu izhâr edince dirâyetli ve ferasetli kadın Hz. Hatice, kadın cinsinin en şereflisi der ki: “Allah’a yemin ederim ki O seni rezil etmez. Çünkü sen herkese iyilikte bulunan ve hiçbir kötülük düşünmeyensin.” Hattâ der ki Hatice anamız: “O geldiğinde ben başımı açarım, eğer o bir melekse uzaklaşır. Çünkü başın açıldığı bir ortamda melek durmaz. Böylece onun bir şeytan mı yoksa bir melek mi olduğunu anlarız.” Bundan da anlaşılıyor ki o dönemde de baş örtme âdeti vardı toplumda. Sonra Hatice annemiz: “Bu işin ne olduğunu anlamak için Varaka’ya gidip soralım, çünkü Varaka İncil’i, Tevrat’ı bilen bir adamdır” der ve Rasu-lullah Efendimizle birlikte Hatice annemizin akrabası olan Varaka’ya gidip durumu anlatırlar. Rasulullah Efendimizin başından geçenleri dinleyen Varaka: “Vallahi bu sana gelen melek daha önce Mûsâ’ya ve Îsâ’ya gelen Namus-u Ekberdir, keşke sana yetişip ben de Müslüman olsaydım” der..
İşte Rasulullah efendimize vahyin ilk gelişi böyledir. Vahiy; bu konu Alak sûresiyle üzerinde durmak zorunda olduğumuz bir konu. Mahiyetini Allah bilir. Nasıl oldu? Nasıl oluyordu? Nasıl geliyordu? Vahiy, Allah’ın kendi bilgisini yerde seçtiği peygamberlerine aktarmasıdır. Azîz, Hakîm, Cebbâr, Kahhâr olan bir Allah.. Zâtı hakkında ancak kendisinin bildirdiği kadar bilgimizin olduğu bir Allah… Zaman O’nun dışında, mekân O’nun dışında. Zamandan mekândan münezzeh bir Allah…
Böyle bir Allah, yerde her hangi birine rahmeten, lütfen bilgisini aktarıyor. Gerçekten bu çok muazzam bir şeydir. İlim işte böyle bir şey. Derviş Yunus ksa. Bakın ne der. İlim ilim bilmektir İlim kendin bilmektir Sen kendini bilmezsin Ya nice okumaktır.. Evet ilim, sohbet için değil, güzel konuşmak veya dedirtmek için değil kendi ihtiyacımız için, O’nun bilinmesi için ve bizim O’na KUL OLABİLMEMİZ için. İlmi olmayan ve bundan nasiplenmeyen insanların, neden Rabbimizin o topluma 2. Açıklaması yani 2. Ayeti ile hitap etmesi “O, insanı bir alekadan (embriyodan) yarattı” ile olmuştur. Rabbimiz bize düşünmeyi emretmiş.
Bir çok kıssayı anlattıktan sonra “Siz hiç düşünmüyor musunuz?” “Eğer düşünürseniz size âyetleri açıkladık.” “Düşünesiniz diye Allah size âyetlerini böyle açıklamaktadır.” Ama bugün düşünmekten, araştırmaktan, öğrenmekten ziyade ya kökten kabul, ya da kökten ret etme anlayışı ile hareket eden bir toplumla karşı karşıyayız. Ne yazık ki kişi türbeye gider dua eder, beri gelir Evliyaya karşı çıkar. Toplum böyle bir şey. Ahir zaman alametidir. İlmin yitmesi.
Yitirilmesi. Herkes Allah’ın ilk emri OKU diye İlköğretim haftasında yazılır. Veya Bana 1 harf öğretenin kölesi olurum, sözünü. Bunları paylaşmak, yazmak insana değer katmıyor. Önemli olan Rabbani mesajı almak. Bugün topluma yukarıdan bakan televizyonlara çıkıp, bacak bacak üstüne atıp kendince bir şeyler ifade etmeye çalışan kalburaltı, çukur insanların bize verebileceği bir şey yoktur. 1400 yıllık İslam tarihinden 3 cümle okumamış bahtsızların kimseye ışık tutmaya selahiyeti yoktur.
Şeriatın Ş’sini, Tasavvufun T’sini, Ehli Sünnet’in E’sini, Besmelenin B’sini bilmeyen insanların bugün İslami Entelektüel adı ile adını andırıp endamı boy göstermesi kişinin sadece terbiyesizliğinden değil, etkili ve yetkili mercilerin bu konularda sükut etmesindendir. Devam edeceğiz inşallah. Yarınlarda görüşmek temennisi ile selametle kalın.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Fenerbahçe 3 1
 • 2 Sivasspor 3 1
 • 3 Yeni Malatyaspor 3 1
 • 4 Yukatel Denizlispor 3 1
 • 5 Alanyaspor 3 1
 • 6 Antalyaspor 3 1
 • 7 Çaykur Rizespor 3 1
 • 8 Kasımpaşa 1 1
 • 9 Trabzonspor 1 1
 • 10 Konyaspor 1 1
 • 11 MKE Ankaragücü 1 1
 • 12 Gençlerbirliği 0 1
 • 13 Göztepe 0 1
 • 14 Kayserispor 0 1
 • 15 Galatasaray 0 1
 • 16 Beşiktaş 0 1
 • 17 Medipol Başakşehir 0 1
 • 18 Gazişehir Gaziantep 0 1
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA