Avrupa Parlamentosundan Türkiye'ye Ayasofya tehdidi

Avrupa Parlamentosundan Türkiye'ye Ayasofya tehdidi

Terör örgütü PKK sempatizanlığı ile bilinen Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye raportörü Kati Piri, yine haddini aştı. Piri, Ayasofya'nın cami olması durumunda Türkiye'nin AB'ye giremeyeceği tehdidinde bulundu.
Bu haber 2019-03-16 09:36:04 eklenmiş ve 239 kez görüntülenmiştir.
Avrupa Birliği, AP üzerinden Türkiye'ye aba altından sopa göstermeye kalktı. Geçtiğimiz gün yapılan "Müzakereler durdurulsun" oylaması olumlu yönde sonuçlanırken, AB'nin Türkiye'yi yeniden müzakere masasına çağırması için oldukça tepki çeken maddeler önergeye sokuldu.
 
Türkiye'nin terörle mücadelesini durdurması öncelikle istenirken, bir diğer tepki çeken madde de Ayasofya.
 
"Camiye dönüştürülmesin"
AP'nin, Türkiye'ye dayattığı hukuksuz maddelerden biri de Ayasofya Camii. Özellikle Türkiye'nin iç meselelerine karışmak için her şeyi yapan Avrupa, bu sefer de Ayasofya'nın statüsü üzerinden dayatma uygulamaya çalışıyor.
 
Özellikle AP'de oylama sırasında Birleşik Sol Grup tarafından verilen bir değişiklik önergesiyle, AP'nin, "tarihi ve dini yapıt" şeklinde tanımlanan Ayasofya'nın "görüntüsünün değiştirilip camiye dönüştürülmesine karşı" olduğuna dair bir cümle de eklendi.
 
"Bu şartlarda mümkün değil"
Türkiye düşmanlığı ile bilinen Kati Piri de bu konuya ilişkin, Türkiye'ye mesaj verdi. Hollandalı raporatör, AP'nin "gümrük birliği, vize serbestisi ve AB fonları konusunda mutlak yetkiye sahip olduğuna" dikkat çekti.
 
Ankara'dan kendisine gelen eleştirilere ilişkin de açıklamalar yapan Piri, "Türk Hükümeti beni sevmiyor olabilir ama benden sonra gelecek raportörle çok daha zor anlar yaşayacaklar." diye konuştu.
 
"Bu Türkiye ve bu AB ile Türkiye'nin üyeliği mümkün değil." diyen Piri, üyeliğin ancak "değişik bir Türkiye" ve "daha etkin ve değişik bir AB" ile mümkün olabileceğini kaydetti.
ETİKETLER : Avrupa Parlamentosu'ndan Türkiye'ye Ayasofya tehdidi
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
 Marmaratimes.com
© Copyright 2013 Marmaratimes.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop antalya sex shop